Warto również zaznaczyć, iż w razie, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić inspektorowi warunków pracy, jesteśmy obowiązani, na żądanie inspektora, wydać stosowne ewidencje i dokumenty na czas trwania postępowania kontrolnego. Może się to wiązać z chwilowym wstrzymaniem działalności.
Na żądanie inspektora, jeśli takowe zaistnieje, jesteśmy obowiązani złożyć oświadczenie o stanie majątkowym na określony dzień.
Możemy również zostać przez inspektora przesłuchani w charakterze strony, jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub z powodu ich braku pozostały jeszcze niewyjaśnione okoliczności mające znaczenie dla postępowania kontrolnego. Niestawiennictwo nieusprawiedliwione na wezwanie inspektora podlega każe pieniężnej, może nas, więc drogo kosztować.
Z wykonania pewnych czynności inspektor sporządza protokół, który podpisują osoby uczestniczące w czynności. W terminie 3 dni my lub osoba nas zastępująca możemy złożyć na piśmie wyjaśnienia bądź zgłosić zastrzeżenia do treści protokołu. Inspektor musi się do nich ustosunkować. Należy pamiętać, że ustawa określa termin 3 dni bez względu na rodzaj czynności (także podczas kontroli ksiąg podatkowych).
Po zgromadzeniu dokumentacji czynności kontrolnych inspektor zapozna nas z treścią dokumentów i ustaleniami kontroli. W terminie 3 dni możemy zażądać na piśmie uzupełnienia tej dokumentacji przez wskazanie czynności kontrolnych, które należałoby podjąć, i dokumentów, które należałoby włączyć do akt sprawy oraz możemy żądać przeprowadzenia ponownej oceny zebranej dokumentacji z punktu widzenia możliwości weryfikacji ustaleń kontroli.
Po rozpatrzeniu zastrzeżeń, jeżeli takowe będą inspektor wydaje decyzje, gdy ustalenia dotyczą podatków i innych należności budżetowych (mówiąc krótko, gdy inspektor inaczej określi wysokość należności podatkowej) lub wynik kontroli, gdy stwierdzono uchybienia innego rodzaju lub po prostu ich nie stwierdzono.
Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że po otrzymaniu decyzji inspektora ustalającej lub określającej wysokość podatku oraz innych należności budżetowych mamy prawo - jeśli nie zgadzamy się z tą decyzją - złożyć odwołanie do II instancji, czyli izby skarbowej, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia, za pośrednictwem inspektora.
|