str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

24 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Z przewodnika
Kontrola Urzędu Kontroli Skarbowej

W dzisiejszym stanie prawnym kontrolę podatkową sprawują urzędnicy Urzędu Skarbowego oraz inspektorzy kontroli skarbowej. Niestety każdy z nich działa na podstawie własnej procedury działania, co powoduje, że w zależności od tego, kto rozpoczął u nas kontrolę poddawani jesteśmy różnym obowiązkom.

Inspektor kontroli podatkowej kontrolę w naszej firmie rozpocznie po okazaniu nam legitymacji służbowej i uprawnienia do przeprowadzenia kontroli. Równocześnie doręczy nam zawiadomienie o wszczęciu kontroli. Jego obowiązkiem jest również pouczyć nas o przysługujących nam prawach i ciążących na nas obowiązkach (m.in. powinniśmy zostać poinformowani o przewidywanych terminach prowadzenia czynności kontrolnych). My natomiast winniśmy wskazać na piśmie osobę upoważnioną do działania w naszym imieniu w razie naszej nieobecności.

Pomimo naszej nieobecności inspektor ma prawo rozpocząć kontrolę po okazaniu dokumentów, o których wspominałem wyżej, osobie nas zastępującej, naszemu pracownikowi bądź przywołanemu świadkowi. Z czynności tej powinien zostać sporządzony protokół, który inspektor niezwłocznie (tj. w najbliższym z możliwych terminów) nam przedstawi, zapozna nas z jego treścią.

W nielicznych wypadkach tj., gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli, postępowanie kontrolne może być wszczęte po okazaniu legitymacji służbowej. Upoważnienie i zawiadomienie dostarczone nam zostaną niezwłocznie.

Czynności kontrole inspektor winien dokonywać w naszej obecności, ale może ich dokonywać również w obecności osoby nas zastępującej, naszego pracownika, bądź świadka. W wypadku naszej nieobecności z czynności sporządzi inspektor protokół, który niezwłocznie nam przedstawi. Przede wszystkim podczas kontroli mamy obowiązek umożliwić inspektorowi jej dokonanie w szczególności: udostępnić obiekty, urządzenia i składniki majątkowe, których badanie wchodzi w zakres kontroli skarbowej, zapewnić wgląd w dokumentację i prowadzone ewidencje objęte zakresem kontroli, umożliwić filmowanie i fotografowanie oraz dokonywanie nagrań dźwiękowych, jeżeli film, fotografia lub nagranie może stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli, przedstawić, na żądanie inspektora, tłumaczenie na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji finansowo-księgowej, przeprowadzić inwentaryzację na żądanie i w niezbędnym zakresie określonym przez inspektora, zapewnić warunki do pracy, w tym, w miarę możliwości, samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów. Wszystkie te czynności winniśmy wykonać nieodpłatnie. Ciążą na nas także inne obowiązki np.: sporządzenia kopii dokumentów określonych przez inspektora czy tez udostępnienia środków łączności, a także innych koniecznych środków technicznych, jakimi dysponujemy w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności kontrolnych. Te obowiązki wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2001 r. nie musimy wykonywać nieodpłatnie (koszty związane z ich wykonywaniem powinny być nam zwrócone).

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009