www.elfin.pl
portal finansowy


23 listopada 2024

Darowizna w 2003 r.

Zmiany w stosunku do 2002 r.

W porównaniu do 2002 r. ulga od darowizny w 2003 r. będzie funkcjonować bez zmian.

Ulga

Odliczeniu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Bezpłatny charakter oznacza, że druga strona umowy (obdarowany) nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Warunki skorzystania

Odliczeniu podlegają jedynie darowizny przekazane:

  1. na cele naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę.

  2. na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie

Nie można jednak odliczyć kwoty darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych.

Odliczeniu nie podlegają również darowizny dokonane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Sposób odliczenia

Odliczeń dokonuje się od dochodu w wysokości kwoty dokonanej darowizny nie więcej jednak niż:

  • 15% dochodu w przypadku darowizn na cele o których mowa w pkt. a)
  • 10% dochodu w przypadku darowizn na cele o których mowa w pkt. b)

Łącznie jednak nie można odliczyć więcej niż 15% dochodu.

Wyłomem od tej zasady są pieniężne darowizny osób fizycznych, przekazane na kościelną działalność charytatywną. Są one bowiem odliczane od dochodu osób fizycznych w całości, co oznacza, iż kwota przekazana na ten cel nie jest ograniczona limitem. (Przekazanie darowizny na kościelną działalność charytatywną wymaga pokwitowania odbioru i przedstawienia najpóźniej w okresie dwóch lat sprawozdania o jej przeznaczeniu). Tak stanowi wydana przez Ministerstwo Finansów 31 grudnia 2001 r. urzędowa interpretacja przepisów prawa podatkowego.

Warto rónież zaznaczyć, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary lub usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru lub usługi uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Dokumenty

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, jeżeli jednak przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (jest to zmiana, o której warto szczególnie pamiętać przy okazji zbiórek publicznych).



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.