www.elfin.pl
portal finansowy


23 listopada 2024

Ulga budowlana

Ulga pozwala odliczyć od podatku 19% wydatków mieszkaniowych, ale tylko do określonego limitu (patrz Tabela limitów). W 2001 r. możesz odliczyć od twojego podatku sumę nie większą niż 30.590 zł. Aby wykorzystać więc maksymalny limit ulgi w tym roku, musisz mieć co najmniej 161.000 zł wydatków mieszkaniowych.

Ulga budowlana dotyczy tylko nowego domu lub mieszkania. Jeśli kupujesz więc używane mieszkanie lub dom (na tzw. rynku wtórnym), to niestety ulga ci nie przysługuje. Twoja inwestycja mieszkaniowa (dom, mieszkanie) musi znajdować się na terenie Polski.

Korzystanie z ulgi

Uwaga: począwszy od 2001 roku możesz odliczać w ramach ulgi tylko jeden rodzaj inwestycji (tzn. nie możesz np. jednocześnie korzystać z ulgi na budowę domu i kupno nowego mieszkania). Drugą zmianą, niekorzystną dla podatników, jest ograniczenie czasowe korzystania z ulgi - prawo do ulgi będzie przysługiwało tylko przez 4 lata począwszy od początku pierwszego roku korzystania z ulgi.

Generalnie ulga budowlana polega na odliczeniach od podatku, ale istnieje jeden wyjątek. Ci, którzy kontynuują budowę własnego domu rozpoczętą przed 1 stycznia 1997 r., mają prawo do ulgi na szczególnych, korzystniejszych zasadach. Mogą oni odliczać swoje wydatki od dochodu przed opodatkowaniem, a nie od podatku.

Rachunki

Na wszystkie wydatki musisz mieć faktury VAT wystawione na ciebie! (ew. dowody odprawy celnej w przypadku importu materiałów). Wystawiający fakturę nie może być zwolniony z VAT. Jeśli zapomnisz o fakturze, nie możesz włączyć wydatku do ulgi.

Co obejmuje ulga budowlana:

Budowa domu

Ulga przysługuje ci na budowę własnego domu. Możesz budować go sam w systemie gospodarczym lub poprzez wynajmowanie firm do prac budowlanych. Pamiętaj, że wartość twojej pracy nie będzie objęta ulgą.

Wydatki objęte ulgą nie są określone przez przepisy, ale przyjmuje się, że są to koszty budowy domu a więc przede wszystkim: zakupu materiałów, wykonania usług budowlanych, koszty transportu, koszty projektu, ekspertyz, różnych opłat administracyjnych, wykonanie wewnętrznych i zewnętrznych instalacji (elektrycznej, gazowej, c.o., wodnej, kanalizacyjnej) a także budowa studni czy szamba. Wydatki muszą dotyczyć budowy domu, a nie np. budynku gospodarczego, wolnostojącego garażu czy domku rekreacyjnego.

Pamiętaj, że tracisz ulgę, gdy zmienisz przeznaczenie twojego domu z budynku mieszkalnego na użytkowy.

Zakup mieszkania w spółdzielni
Ulga przysługuje na wydatki przeznaczone na:
  • wkład na mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej
  • wkład na mieszkanie lokatorskie w spółdzielni mieszkaniowej
  • wykupienie mieszkania lokatorskiego (czyli przekształcenie prawa lokatorskiego na własnościowe).

Ulga nie przysługuje na wydatki związane z lokalem użytkowym.

Wpłaty do spółdzielni nie muszą być udokumentowane fakturami VAT, lecz dowodami wpłat lub zaświadczeniami spółdzielni o wpłacie.

Jeśli wycofasz ze spółdzielni swój wkład lub zmienił lokal z mieszkalnego na użytkowy, będziesz musiał zwrócić ulgę.

Zakup nowego domu lub mieszkania

Ulga przysługuje na:

  • zakup nowego domu lub mieszkania od firmy developerskiej
  • zakup nowego domu lub mieszkania od gminy

Jeśli jakaś firma buduje ci dom na twoim gruncie, to mamy do czynienia z normalną budową. Nie będzie to więc zakup nowego domu, gdyż nie wystąpi w ogóle umowa kupna domu. Pamiętaj, że chodzi tylko o zakup nowego domu lub mieszkania, a nie używanego, zakupionego na rynku wtórnym.

Jeśli wpłacałeś zaliczki do firmy developerskiej, korzystając z ulgi a następnie wycofałeś je i nie kupiłeś domu, to musisz liczyć się ze zwrotem ulgi.

Rozbudowa i przebudowa na cele mieszkalne

Ulga przysługuje na:

  • rozbudowę lub nadbudowę budynku na cele mieszkalne
  • przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne.

Chodzi więc o inwestycję polegającą na powiększeniu powierzchni mieszkalnej istniejącego już budynku mieszkalnego.

Zasady dotyczące ulgi na rozbudowę domu są analogiczne jak przy budowie nowego domu.

Wykończenie nowego mieszkania

Ulga przysługuje na:

  • wykończenie mieszkania spółdzielczego w nowym budynku
  • wykończenie mieszkania w nowym domu wybudowanym przez firmę developerską lub gminę.

W sytuacji, gdy odbierasz nowe mieszkanie w stanie niewykończonym (np. bez podłóg, białego montażu) możesz wydatki na pozostałe roboty odliczyć w ramach ulgi budowlanej. Nie będzie tu miała zastosowanie ulga remontowa.

Uwaga: ulga obejmuje wydatki poniesione tylko do dnia zasiedlenia mieszkania. Ponieważ przepisy nie precyzują co oznacza moment zasiedlenia mieszkania, przyjmuje się, że jest to moment faktycznego zamieszkania lub data zameldowania.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.