www.elfin.pl
portal finansowy


22 listopada 2024

Odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.

Zmiany w stosunku do 2002 r.
W porównaniu do 2002 r. ulga na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w 2003 r. będzie funkcjonować bez zmian.

Ulga
Odliczeniu podlegają wydatki przeznaczone na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika. Obejmują one: - dokształcanie w formach szkolnych i pozaszkolnych np. studia wieczorowe, zaoczne, podyplomowe, kursy, seminaria. - poddanie się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny, - naukę języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Warunki skorzystania
Odliczeniu podlegają wydatki, które nie zostały już odliczone od podatku jako wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych oraz jeśli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na dokształcenie, rozumiane jako uzupełnienie posiadanego już wykształcenia, czyli inaczej na douczenie.

Odliczeniu nie będą podlegać m.in. wydatki poniesione na kurs prawa jazdy.

Odliczeniu podlegają jedynie własne wydatki. Nie można więc obejmować ulgą wydatków, które poniósł pracodawca.

Sposób odliczenia
Odliczeń należy dokonać od ustalonej kwoty podatku.

Należy pamiętać, że odliczyć można tylko 19 % poniesionych wydatków nie więcej jednak niż 433,20 zł, co odpowiada wydatkowi w wysokości 2280 zł.

Ulga ta ma charakter indywidualny, a nie małżeński. Oznacza to, że każdemu małżonkowi przysługuje oddzielny limit, ale jak już wspomniano w ramach limitu mogą odliczać tylko swoje wydatki nie zaś wydatki małżonka.

Ulga ma charakter jednoroczny. Jeżeli kwota odliczenia jest wyższa od kwoty ustalonego podatku nadwyżki tej nie można odliczyć w następnych latach.

Dokumenty
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Nie ma więc szczególnych wymagań w odniesieniu do udokumentowania wydatków. Wydatki możemy potwierdzić zarówno: rachunkiem (niekoniecznie fakturą VAT) jak i potwierdzeniem wpłaty od instytucji, przelewem bankowym czy też przekazem pocztowym na rzecz firmy organizującej dokształcanie.

Bez względu na rodzaj posiadanego przez podatnika dokumentu poniesienia wydatków, musi on zawierać co najmniej: określenie ponoszącego wydatek, kwotę wydatku, cel poniesienia, wskazanie strony, na rzecz której dokonano zapłaty, oraz, co bardzo istotne, wskazanie daty dokonania wydatku.

Zobacz inne ulgi edukacyjne:
Zakup przyrządów i pomocy naukowych.
Dojazd dzieci własnych i przysposobionych
Ulga na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.