str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

29 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Z przewodnika
Darowizny w 2012 r.

Na mocy art. 26 ust. 1 pkt. 9) Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą odliczyć od dochodu niektóre darowizny.

Cele darowizn podlegających odliczeniu od dochodu w 2012 r.

Podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele:

  • organizacji pożytku pulicznego określone w odrębnych przepisach;
  • kultu religijnego;
  • krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z odrębnymi przepisami, w wysokości określonego ekwiwalentu pieniężnego.

Darowizny, które nie podlegają odliczeniu od dochodu

Od dochodu nie mogą być odliczone darowizny:

  • poniesione na rzecz osób fizycznych,
  • poniesione na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
  • zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 Ustawy PDOF.

Sposób obliczenia darowizny

Wysokość odliczenia z tytułu darowizny jest równe wartości dokonanej darowizny, jednak nie może być większe niż kwota stanowiąca 6% dochodu.

Jeśli darowiznę stanowią towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość tych towarów wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.


Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, wykazują je w rocznym zeznaniu podatkowym, podając kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Dokumenty

Wysokość przekazanych darowizn ustala się na podstawie:

  • dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego;
  • dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna;
  • zaświadczenia odpowiedniej jednostki - w przypadku darowizny polegajacej na bezpłatnym oddaniu krwi;
  • dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku, który stanowi darowiznę, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wyżej wymienione.

Limit odliczeń

Łączna kwota odliczeń od dochodu okreslonych w art. 26 ust. 1 Ustawy PDOF nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Informacje dodatkowe

W przypadku przekazania darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia tej darowizny pod warunkiem:

  • udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
  • istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009