str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

15 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Komentarze
PIT D

Opis: PIT/D stanowi załącznik do zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych i jest przeznaczony dla podatników , którzy dokonują odliczeń odpowiednio od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych. W PIT/D należy zamieścić informację dotyczące ulg:

  • na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego,
  • na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową,
  • na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów,
  • na spłatę wraz z odsetkami kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, przeznaczonych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe,
  • w latach ubiegłych na cele mieszkaniowe, jeżeli wydatki nie znalazły pokrycia odpowiednio w dochodzie (przychodzie) lub podatku za te lata.

Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie wnoszący o łączne opodatkowanie dochodów, jeżeli dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację.

Formularz ten należy dołączyć do zeznania składanego przez jednego z małżonków (PIT-28, PIT-36, PIT-37), bądź do wspólnego zeznania małżonków (PIT-36 lub PIT-37).

Podatnicy, którzy po raz pierwszy dokonują odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K.

Poniżej zamieszczony jest plik z formularzem PIT/D w formie pdf.
Możesz go zapisać i otworzyć za pomocą programu Adobe Acrobat Reader.
Darmową wersję programu możesz ściągnąć ze strony www.adobe.com

Załącznik PIT/D(22)     Broszura informacyjna

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Skala 2023
 Podstawa (w zł)  %
do 120.000,00
12%
ponad 120.000,00
32%
Więcej  
Skala 2024
 Podstawa (w zł)  %
do 120.000,00
12%
ponad 120.000,00
32%
Więcej  
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009