Zmiany w stosunku do 2002 r.
W porównaniu do 2002 r. ulga na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w 2003 r. będzie funkcjonować bez zmian.
Ulga
Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych (publicznych lub nie publicznych) w związku:
- z własną edukacją (własnymi studiami) albo
- ze studiami własnego dziecka, małżonka lub innej osoby będącej na naszym utrzymaniu
Warunki skorzystania
Przez pojęcie szkoły wyższej rozumie się w świetle przepisów zarówno uczelnie państwowe, jak i niepaństwowe, pod warunkiem wpisania ich do rejestru szkół wyższych, którego dokonuje Minister Edukacji Narodowej.
Wydatki na własną edukację będziemy mogli odliczyć jeżeli nie przekroczyliśmy 35 roku życia,
Natomiast warunkiem odliczenia wydatków poniesionych na rzecz własnego dziecka, małżonka lub innej osoby będącej na naszym utrzymaniu jest aby osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskała dochodów z wyjątkiem dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 28 i 30 ustawy, zwolnionych od podatku dochodowego oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.
Do wydatków na kształcenie w szkole wyższej zaliczyć można m.in. kwoty wpisowego wnoszone przez studentów rozpoczynających naukę, opłaty za egzaminy (również poprawkowe), czesne za semestr studiów. W ramach tej ulgi nie należy odliczać opłaty za dom akademicki, zakup podręczników, skryptów, artykułów piśmiennych.
Sposób odliczenia
Odliczeń należy dokonać od ustalonej kwoty podatku.
Odliczeniu podlega 19 % poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 760 zł co odpowiada wartości 4000 zł poniesionych na ten cel wydatków.
Podobnie jak we wszystkich ulgach edukacyjnych, ustalona kwota odliczeń przekraczająca kwotę podatku, nie podlega odliczeniu w latach następnych.
W przypadku ponoszenia wydatków na kształcenie dziecka własnego lub przysposobionego możliwość odliczeń przysługuje łącznie obojgu rodzicom (tj. małżonkowie mogą odliczyć łącznie nie więcej niż 760 zł) . Wydatki odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga, w proporcji określonej przez nich w zeznaniach rocznych.
Dokumenty
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Nie ma więc szczególnych wymagań w odniesieniu do udokumentowania wydatków.
Zobacz inne ulgi edukacyjne:
Odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.
Dojazd dzieci własnych i przysposobionych
Zakup przyrządów i pomocy naukowych
|