Darowizny w 2012 r.
Na mocy art. 26 ust. 1 pkt. 9) Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą odliczyć od dochodu niektóre darowizny.
Cele darowizn podlegających odliczeniu od dochodu w 2012 r.
Podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele:
- organizacji pożytku pulicznego określone w odrębnych przepisach;
- kultu religijnego;
- krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z odrębnymi przepisami, w wysokości określonego ekwiwalentu pieniężnego.
Darowizny, które nie podlegają odliczeniu od dochodu
Od dochodu nie mogą być odliczone darowizny:
- poniesione na rzecz osób fizycznych,
- poniesione na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
- zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 Ustawy PDOF.
Sposób obliczenia darowizny
Wysokość odliczenia z tytułu darowizny jest równe wartości dokonanej darowizny, jednak nie może być większe niż kwota stanowiąca 6% dochodu.
Jeśli darowiznę stanowią towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość tych towarów wraz z podatkiem VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.
Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, wykazują je w rocznym zeznaniu podatkowym, podając kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
Dokumenty
Wysokość przekazanych darowizn ustala się na podstawie:
- dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego;
- dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna;
- zaświadczenia odpowiedniej jednostki - w przypadku darowizny polegajacej na bezpłatnym oddaniu krwi;
- dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku, który stanowi darowiznę, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wyżej wymienione.
Limit odliczeń
Łączna kwota odliczeń od dochodu okreslonych w art. 26 ust. 1 Ustawy PDOF nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. Informacje dodatkowe
W przypadku przekazania darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia tej darowizny pod warunkiem:
- udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
- istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.
|