www.elfin.pl
portal finansowy


24 listopada 2024

Ulga prorodzinna.

Warunki skorzystania

Począwszy od roku 2009 ulga będzie przysługiwać osobie, która w roku podatkowym wykonywała władzę rodzicielską, pełniła funkcję opiekuna prawnego (pod warunkiem, że dziecko z nią zamieszkiwało) lub sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą w stosunku do dzieci określonych w art. 6 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. dzieci małoletnich; dzieci bez względu na wiek, otrzymujących zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną; dzieci do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach wyższych, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów, podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy (wg skali) lub art. 30b (19% podatek zryczłtowany od dochodów z m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentow finansowych) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej tj. kwoty 3 089 zł- 556,02zł/18%; z wyjątkiem renty rodzinnej).
Możliwość skorzystania z ulgi nie jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci. Jednakże z ulgi będą mogli skorzystać jedynie podatnicy opodatkowani według skali podatkowej. NIe będą mogli jednak skorzystać podatnicy, których dzieci uzyskają przychody opodatkowane podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podlegającym przepisom o podatku tonażowym.

Sposób odliczenia

Ulga na dzieci w roku 2009 będzie rozliczana proporcjonalnie do okresu, w którym dziecko było wychowywane. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję lub sprawował opiekę na zasadach określonych powyżej. Odliczenie nie przysługuje począwszy od miesiąca, w którym dziecko:

  • na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie ( w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych)
  • wstąpiło w związek małżeński
Jeśli któraś z powyższych sytuacji miała miejsce w trakcie miesiąca, to odliczenie za ten miesiąc przysługuje w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty miesięcznej. Obliczoną kwotę rodzice, opiekunowie prawni lub rodzice zastępczy pozostający w związku małżeńskim będą mogli odliczyć od podatku jednego z nich lub od podatku obojga we wspólnie ustalonej proporcji .

Wysokość ulgi

W roku 2009 pełna ulga wynosi 1 112,04 zł na każde dziecko, za każdy pełny miesiąc wychowywania dziecka będzie można odliczyć 92,67 zł.

Dodatkowe informacje

Począwszy od rozliczeń za rok 2009 ulgę będzie można rozliczyć tylko poprzez samodzielne złożenie zeznania (ulga nie będzie mogła być uwzględniona w rozliczeniach składanych za pośrednictwem płatnika). Ponadto podatnik będzie musiał zawrzeć w zeznaniu rocznym numery PESEL dzieci a jeśli nie ma tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Będzie on także zobligowany do przedstawienia na wezwanie odpowiednich organów skarbowych odpowiednich dowodów, w szczególności odpisu aktu urodzenia, zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu prawnego opiekuna dziecka, odpisu orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowy zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą; zaświadczenia o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.