www.elfin.pl
portal finansowy


24 listopada 2024
Sposób odliczenia

Odliczeń, niezależnie od ilości podmiotów, którym przekazano darowiznę, dokonuje się od dochodu w wysokości kwoty dokonanej darowizny lub ekwiwalentu za pobraną krew, nie więcej jednak niż 6% dochodu. Warto również zaznaczyć, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary lub usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru lub usługi uwzględniającą należny podatek od towarów i usług ustalony zgodnie z odrębnymi przepisami. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokumenty

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenia obdarowanego o jej przyjęciu. W przypadku darowizn pieniężnych odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowizna nie może być przekazana bezpośrednio obdarowanemu. Za dokument potwierdzający płatność nie zostanie uznany także dowód wpłaty w kasie fundacji. Z dowodu wpłaty powinno jasno wynikać, kto, komu, ile i kiedy wpłacał.
W przypadku dawców krwi w dokumencie ustalającym wartość darowizny nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny.

Kościół bez limitu

Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym. Oznacza to, że cała kwota darowizny może być odliczona od dochodu.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.