www.elfin.pl
portal finansowy


22 listopada 2024

Darowizna w 2005 r.

Zmiany w stosunku do 2004 r.

W porównaniu do 2004 r. w 2005 r. został zwiększony limit odliczeń. Wprowadzony został również obowiązek przekazania urzędowi skarbowemu informacji o zwróconej podatnikowi darowiźnie w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Ponadto podatnicy odliczający darowizny zostali zobowiązani do wskazania w zeznaniu rocznym danych pozwalających na identyfikację obdarowanych, a podatnicy obdarowani do przekazania informacji o darczyńcach.

Ulga

Odliczeniu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Bezpłatny charakter oznacza, że druga strona umowy (obdarowany) nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Warunki skorzystania

Odliczeniu podlegają jedynie darowizny przekazane:

  1. a. określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,

  2. b. kultu religijnego.

Za darowizny przeznaczone na w/w cele nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Nie można jednak odliczyć kwoty darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych.

Odliczeniu nie podlegają również darowizny dokonane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Sposób odliczenia

Odliczeń, niezależnie od ilości podmiotów, którym przekazano darowiznę, dokonuje się od dochodu w wysokości kwoty dokonanej darowizny nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary lub usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru lub usługi uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokumenty

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenia obdarowanego o jej przyjęciu. W przypadku darowizn pieniężnych odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.