www.elfin.pl portal finansowy |
21 listopada 2024 |
Nowa ulga - hipoteczna w 2003 r.Zmiany w stosunku do 2002 r.W porównaniu do 2002 r. nowa ulga mieszkaniowa tzw. "hipoteczna" w 2003 r. będzie funkcjonować bez istotnych zmian. Nowością jest ustalenie, że z ulgi skorzystać mogą jedynie osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium RP. Nowością są również zmiany w sposobie obliczania limitu ulgi. Podstawa do obliczenia tego limitu nie może bowiem ulec zmniejszeniu. W tym celu za podstawę przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy. UlgaW miejsce zlikwidowanej ulgi budowlanej ustawodawca wprowadził od 1 stycznia 2002 r. nową ulgę.Od podstawy obliczenia podatku można będzie bowiem odliczyć faktycznie poniesione kwoty na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi po 1 stycznia 2002 r., na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Warunki skorzystaniaInwestycja ta, mająca na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, winna być związana z:
Warunkiem skorzystania z ulgi jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. Zakończenie budowy należy potwierdzić określonym w przepisach prawa budowlanego: - pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania, zawiadomieniem o zakończeniu budowy oraz - w przypadku wniesienia wkładów do spółdzielni, umową o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, których jedną ze stron jest podatnik, albo - umową o przeniesieniu na podatnika własności domu jednorodzinnego a przy zakupie od gminy lub dewelopera umową, w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Jednym z warunków dających możliwość skorzystania z ulgi jest aby :
Aby można odliczyć odsetki muszą one spełniać następujące warunki:
Odliczeniu nie podlegają jednak odsetki od kredytów:
Nie podlegają odliczeniu także odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania w związku z wymienionymi wyżej inwestycjami. W przypadku wykorzystania kredytu na cele umożliwiające odliczenie oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od ustalonej proporcjonalnie części kredytu przeznaczonej na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania. Skorzystanie z ulgi jest niemożliwe gdy podatnik lub jego małżonek korzystał lub korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (korzysta lub korzystał z ulg budowlanych), przeznaczonych na:
Warto wspomnieć, iż korzystanie z tej ulgi nie zostało ograniczone czasowo tj. spłata kredytu może trwać nawet 20 lat. Sposób odliczeniaKwotę odsetek będzie można odliczyć od podstawy obliczenia podatku czyli od wartości jaką uzyskamy po obniżeniu dochodu o przysługujące nam od niego odliczenia (m.in. składek, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych czy też innych odliczeń od dochodu) Niestety ustawodawca wprowadził limit odliczenia. Odliczeniu bowiem mogą podlegać odsetki ustalone od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty ustalonej w roku zakończenia inwestycji za 2003 r. będzie to 189.000 zł Wydatki poniesione na spłatę odsetek dotyczą łącznie obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od podstawy każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podstawy jednego z małżonków. Odliczeniu co do zasady podlegają kwoty faktycznie poniesionych wydatków w danym roku podatkowym. Odliczenia, dokonuje się jednak najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Odsetki, zapłacone przed tym rokiem mogą być jednak odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Jeżeli mimo to nie znajdą one pokrycia w dochodzie mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. Przykład: Do pierwszego zeznania, w którym wolno będzie odliczyć odsetki od kredytu (pożyczki), podatnik musi dołączyć także oświadczenie o wysokości wydatków na daną inwestycję, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami z VAT. |
-------------------------------------------------------- |
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o. |