str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

28 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Z przewodnika
Wznowienie postępowania

Jeżeli ostateczna decyzja organu podatkowego została wydana w postępowaniu dotkniętym pewną wadliwością wyliczoną w przepisach Ordynacji, możemy żądać wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności dotkniętej wadą decyzji.

Żądanie wznowienia postępowania należy wnieść w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o wydaniu, istnieniu owej decyzji.
Aby postępowanie mogło zostać wznowione należy wykazać jego wadliwość.
I tak, jeżeli dowody na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne okazały się fałszywe postępowanie winno zostać wznowione.
Istotne okoliczności to takie, które bezpośrednio dotyczą danej sprawy, były podstawą ustalenia okoliczności faktycznych np. fałszywe księgi, faktury czyfałszywa opinia biegłego czy zeznanie świadka.
Wznowienia postępowania można się również domagać gdy decyzja wydana została w wyniku stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu przestępstwa.
Postępowanie winno zostać wznowione gdy decyzja wydana została przez pracownika lub organ podatkowy, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 130-132 Ordynacji podatkowej. Podstawowe praktycznie znaczenie ma wada niezawinionego przez stronę braku udziału w postępowaniu.
Oznacza to, że organ powinien zapewnić nam możliwość udziału w całym ciągu czynności przygotowawczych postępowania prowadzonych przez ten organ tj. np. winniśmy być zawiadomieni o każdej czynności.
Wyjście na jaw istotnych dla sprawy nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów istniejących już w dniu wydania decyzji nie znanych organowi, który wydał tę decyzję również powinno skutkować wznowieniem postępowania.

Postępowanie powinno zostać wznowione również w sytuacji gdy rozstrzygnięcie zapadło na podstawie przepisu, o którego niezgodności z konstytucją orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Podanie o wznowienie postepowania należy złożyć do urzędu, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji. Może być to zarówno urząd skarbowy albo izba skarbowa. Jeżeli jednak przyczyną wznowienia postepowania jest działanie owego organu, o wznowieniu roztrzygał będzie organ wyższego rzędu. Należy jednak pamiętać, że owe działanie musi być rzeczywiście przyczyną wznowienia. Jeżeli np. żądamy wznowienia postepowania z tej przyczyny, że bez własnej winy nie braliśmy udziału w postepowaniu właściwym będzie organ wyższego rzędu tylko wtedy, gdy nasza nieobecność była spowodowana zamierzonym działaniem organu prowadzącego postepowanie.

Po przeprowadzeniu wstępnego etapu badania żądania organ podatkowy wydaje postanowienie o wznowieniu postępowania lub decyzję o odmowie wznowienia postępowania.

Od tej decyzji służy nam oczywiście odwołanie.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009