str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

29 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Z przewodnika
Odwołanie od decyzji

W każdym państwie prawnym istnieje podmiotowe prawo obywatela do zaskarżania nieostatecznej decyzji administracyjnej w tym decyzji wydanej w postępowaniu podatkowym. Od każdej nieostatecznej decyzji organu podatkowego pierwszej instancji służy, więc odwołanie do drugiej instancji. Każda, zatem sprawa podatkowa może być przedmiotem rozpatrzenia przez dwa kolejne i różne od siebie organy podatkowe.

Uprawnienie to przysługuje stronom postępowania podatkowego tj. podatnikowi, płatnikowi, inkasentowi, ich następcom prawnym oraz osobom trzecim wymienionym w przepisach Ordynacji podatkowej. Przysługuje ono również prokuratorowi i Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Odwołanie wnosi się do właściwego organu za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał zaskarżaną decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia owej decyzji bądź doręczenia spadkobiercom zawiadomienia o decyzjach wydanych w sprawach odroczenia terminu płatności podatku lub innych terminów, rozłożenia na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej, a także tych decyzjach, które zostały doręczone spadkodawcy,a w dniu jego śmierci nie upłynął jeszcze termin do złożenia na nie odwołania.

Oznacza to, że adresatem składanego odwołania będzie właściwa izba skarbowa, gdy zaskarżaną decyzję wydał urząd skarbowy, samorządowe kolegium odwoławcze, gdy wydał ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta albo Minister Finansów, gdy zaskarżaną decyzję wydała izba skarbowa, ale podanie należy złożyć w urzędzie, który zaskarżaną decyzję wydał. Jedynie w sytuacji, gdy odwołujemy się od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez Ministra Finansów lub przez samorządowe kolegium odwoławcze adresatami odwołania będą te same organy.

Odwołanie jest szczególnym rodzajem podania tj. powinno zawierać, co najmniej treść żądania, wskazywać osobę lub osoby, od których pochodzi, jak również powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Zarzuty przeciw decyzji można formułować dowolnie. Istota i zakres żądania nie mają wpływu na zakres działania organu rozpatrującego odwołanie, ale powinny nawiązywać do ustalonych przez ustawę kompetencji organu odwoławczego np.: określać, na czym ma polegać zmiana decyzji. Natomiast przedstawione dowody pomogą organowi odwoławczemu w obiektywnym rozpatrzeniu sprawy.

Wniesienie odwołania podlega opłacie skarbowej.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009