str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2023
Jupiter

29 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum

 Kalkulatory
Ile wynosi zaliczka na podatek?
Oblicz kwotę odsetek

Wszystkie   
Z przewodnika
Darowizny w 2014 r.
Ulga

Odliczeniu od dochodu podlegają kwoty darowizn określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak podatnicy mogą obniżyć swoje obciążenia podatkowe odliczając kwoty darowizn przekazane na cele:

  • pożytku publicznego
  • kultu religijnego
  • krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi
Odliczeniu nie podlegają darowizny dla osób fizycznych oraz dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Darowizna nie może być także przekazana na rzecz partii politycznych, związków zawodowych, fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa.

Sposób odliczenia

Od dochodu można odliczyć kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu. Wysokość darowizny w postaci oddanej krwi ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary lub usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odliczenia darowizn na cele pożytku publicznego nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik zaliczył wartość darowizny w koszty uzyskania przychodu.

Dokumenty

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenia obdarowanego o jej przyjęciu. W przypadku darowizn pieniężnych odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowizna nie może być przekazana bezpośrednio obdarowanemu. Z dowodu wpłaty powinno jasno wynikać, kto, komu, ile i kiedy wpłacał.

Podatnicy korzystający z ulgi z tytułu darowizn mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane obdarowanego (zwłaszcza jego nazwę i adres).

Kościół bez limitu

Wydatki na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą mogą być w całości odliczone od dochodu. Wymagane jest jedynie pokwitowanie odbioru darowizny oraz sprawozdanie o jej przeznaczeniu na tę działalność sporządzone w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny. Podstawa prawną są przepisy ustaw o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej oraz o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009