Zawiłość przepisów podatkowych powoduje, że w obawie o odpowiednie ich stosowanie szukamy pewnym informacji na temat ich wykładni. Warto wobec tego pamiętać o prawie do uzyskania informacji z organu podatkowego.
Zanim wszczęte zostanie postępowanie podatkowe mamy prawo żądać od właściwego organu pierwszej instancji, wydania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Oznacza to, że winniśmy uzyskać informację o konsekwencjach podatkowych interesującego nas zdarzenia (stanu faktycznego). Występując z żądaniem jesteśmy, bowiem obowiązani do wyczerpującego przedstawienia owego stanu faktycznego oraz przedstawienia własnego stanowiska.
Warto pamiętać, że organ jest zobowiązany takiej informacji udzielić.
Jeżeli ową informację uzyskamy należy się zastanowić, jakie konsekwencje pociągnie za sobą zastosowanie się do zawartych w informacji tez.
Od 1 stycznia 2003 r. zastosowanie się przez podatnika do uzyskanej informacji nie może mu szkodzić. Oznacza to, że nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe,
nie nalicza się odsetek za zwłokę i nie ustala dodatkowego zobowiązania w podatku VAT.
Informację o stosowaniu przepisów prawa podatkowego można również uzyskać ze źródeł Ministerstwa Finansów. Informacje sporządzane przez Ministerstwo nie służą rozwiązaniu
indywidualnych problemów
ale stanowią dla podatnika istotną wskazówkę jak sprawę rozpatrzy związany interpretacją ministerstwa urząd.
Minister Finansów bowiem dążąc do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego jest uprawniony do dokonywania urzędowej interpretacji przepisów. Ordynacja przygotowała nam jednak pewnego rodzaju pułapkę. Ministerstwo Finansów dość często zajmuje stanowisko w kwestiach interpretacji przepisów, nie zawsze jednak czyni to w formie tzw. urzędowej interpretacji prawa podatkowego.
Aby pismo uważać za ową urzędową interpretację winno być ono wydane na podstawie art. 14a, b Ordynacji, opublikowane w w Dzienniku Urzędowym
Ministra Finansów oraz zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej.
|